Doğal Sabun Nasıl Anlaşılır?

Selam,

Bugün bilgilendirme günü.. Market markalarından herkes şikayetçi; elimizi yüzümüzü, saçımızı başımızı emanet etmek istemiyoruz. Dedemizin ninemizin kullandığı mis gibi beyaz sabunları arar olduk.

Doğal sabun olarak bahsettiğim sabun zeytinyağı ile yapılan sabundur.

Kozmetik marketlerde/marketlerde/eczanelerde satılan markalı ürünlerde şansımız iyi, üzerinde içeriği yazılı olduğundan içimiz bir nebze rahat.. Peki köşe başındaki aktarda satılanlar? Zeytinyağlı sabun adında kalıplar sergilenmekte ama acaba gerçekten zeytinyağından yapılma doğal sabun mu yoksa endüstriyel imalat, petrol türevi, iç yağı sabunu mu? Hatta daha fenası erit-dök gliserin sabunu mu?

İlk bakacağımız şey.. Rengi. Sabundaki zeytinyağı ne kadar kaliteliyse o kadar krem rengi çıkar. Tamamen zeytinyağı kullanarak yapılan kastil sabunu mesela, kırık beyaz bir renktir. Pürüzsüz bir dokudadır. Elle hissedilen pütürler yahut renk benekleri zeytinyağının en kötü kalite, pirina yağı olduğunu gösterir.

Defne meyvesi yağı ile yapılan sabunlar (garlı sabun, gar sabunu) daha yeşilimsi çıkar. Göz okşayan tatlı bir yeşildir ve ayırt edici otsu bir kokusu vardır.

Bıttım sabununu henüz deneyimlemediğim için bir yorum yapamayacağım. Menengiç/merengiç/çitlenbik/çitlembik adı ile bilinen, aşılanmamış fıstık ağacının meyvesinden elde edilen yağı gayet değerli ve geleneksel sabun üretiminde kullanılmaktadır.

Diyelim ki emin değiliz.. Ne yapmalı?

Doğal sabunu evde test etmenin iki yöntemi var.

Birisi köpük testi.

Doğal sabunu küçük kıyın ya da rendeleyin. Yarım bardak suya bir çorba kaşığı atın, iyice çalkalayın. Bardağın ağzına kadar köpük oluşturur. Onbeş dakikada köpük yarıya iner, bir saatte tamamen yok olur.

İkincisi alkol testi.

Tırnak kadar bir sabun parçasını 1/4 fincan alkole/kolonyaya atarsanız bir saat içinde tamamen çözünür.

En doğalı en iyisi. Paylaşın herkes öğrensin.

Reklamlar

Doğal Sabun Nasıl Anlaşılır?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s